Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhetsföremål är att driva ett transport-, speditions- och logistikverksamhet samt produktion och handel relaterad till transport- och logistikverksamhet i Sverige och utomlands. Bolagets verksamhet kan bedrivas både direkt och genom kapitalinvesteringar i andra företag.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 36 697 | 88 641 | 110 651 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 816 | 5 358 | 7 581 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 761 | 4 799 | 7 892 |
| Årets resultat (tkr) | 1 510 | 207 | 1 220 |
| Summa tillgångar (tkr) | 33 098 | 71 502 | 81 111 |
| Antal anställda | 2 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 36 697 | 88 641 | 110 651 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 816 | 5 358 | 7 581 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 761 | 4 799 | 7 892 |
| Årets resultat (tkr) | 1 510 | 207 | 1 220 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 18 142 | 35 053 | 69 361 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 956 | 36 449 | 11 750 |
| Tillgångar (tkr) | 33 098 | 71 502 | 81 111 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 28 226 | 26 716 | 25 248 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 517 | 34 029 | 34 029 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 355 | 10 757 | 21 834 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 33 098 | 71 502 | 81 111 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 786 | 2 431 | 2 534 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 259 | 52 | 52 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 20 686 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 18 349 | 22 160 | 27 663 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 523 | 621 | 647 |
| Vinstmarginal | 18.6% | 6.0% | 6.8% |
| Soliditet | 92.9% | 71.6% | 61.3% |
| Kassalikviditet | 1103.8% | 338.8% | 53.8% |
Dsv Equipment AB ingår i en koncern med 46 bolag. Moderbolag är Schenker AB och koncernmoderbolag är Deutsche Bahn AG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolagets verksamhetsföremål är att driva ett transport-, speditions- och logistikverksamhet samt produktion och handel relaterad till transport- och logistikverksamhet i Sverige och utomlands. Bolagets verksamhet kan bedrivas både direkt och genom kapitalinvesteringar i andra företag.